Про це стало відомо з результатів загальнонаціонального соціологічного дослідження «Ставлення українців до питань, пов’язаних із подоланням негативних наслідків збройного конфлікту в Україні». Його провели Харківський інститут соціальних досліджень на замовлення Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим у співпраці з Центром прав людини ZMINA та за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. Promоte Ukraine публікує основні висновки дослідження.
Згідно з опитуванням, переважна більшість опитаних (більш ніж 80%) вважають, що в Україні відбувається збройний конфлікт з Росією, проте певна частина респондентів не згодні з цією тезою (14,5%), а ще 4,8% вагаються з відповіддю. При цьому абсолютна більшість опитаних переконана, що окупація Криму та конфлікт у Донецькій та Луганській областях є частинами одного збройного конфлікту з Росією (72,3% впевнені та ще 12,2% радше погоджуються з цією тезою).
Більшість українців (67,2% щодо ОРДЛО та 64,5% щодо Криму) вважають, що завершення конфлікту насамперед буде залежати від Росії та її позиції. Близько третини вказують, що конфлікт повинен бути вирішений Україною (35,6% щодо ОРДЛО та 30,9% щодо Криму). Значно менше таких, що сподіваються на зусилля європейських країн (14,0% щодо ОРДЛО та 11,7% щодо Криму) та США (16,8% та 14,0% відповідно).
Більш ніж половина опитаних (54,0%) вказують на те, що Україна не має йти на жодні компроміси заради завершення збройного конфлікту на ОРДЛО.
Водночас серед можливих компромісів респонденти зазначали:
- надання ОРДЛО розширених економічних повноважень у складі України (9,2%);
- надання російській мові статусу другої державної (8,5%);
- надання незалежності так званим «ЛНР» та «ДНР» (5,0%);
- амністія всіх, хто служив у незаконних збройних формуваннях
- в окупованому Криму та/або ОРДЛО (4,8%);
- відмова України від членства в НАТО (4,1%);
- відмова від курсу євроінтеграції України (2,8%);
- визнання Криму територією Російської Федерації (2,2%).
Повернення ОРДЛО під контроль України сприймають як реальну можливість 70,4% опитаних (23,5% скептично налаштовані). Стосовно перспектив повернення Криму 57,5% вважають, що таке повернення можливо, а 36,9% вважають Крим втраченим для України.
Тимчасово окуповані території
Значна кількість опитаних (46,6%) вважають жителів ОРДЛО та Криму жертвами конфлікту і вважають, що вони потребують всебічної підтримки з боку України. Більшість опитаних (72,4%) вважають, що треба забезпечувати для жителів ОРДЛО та Криму максимальний доступ до державних послуг і створювати умови для підтримки зв’язків та спілкування з підконтрольними територіями України. Втім, 12,9% українців не згодні з тим, що треба витрачати ресурси на збереження зв’язків з мешканцями ОРДЛО та Криму, та 24,6% респондентів згодні з тим, що жителі Криму та ОРДЛО залишилися проживати на територіях, які не контролюються Урядом України, за власним бажанням, тому їх не має підтримувати Україна.
Немає однозначної позиції щодо цього питання:
- 24,3% — підтримують повне визнання документів, які були видані на
- території ОРДЛО та Криму;
- 21,5% — готові погодитись з тим, що можна визнавати частину
- з документів, які були видані на території ОРДЛО та Криму;
- 11,5% — можуть підтримати визнання відомостей з таких документів
- та видачу відповідних українських;
- 35,3% — взагалі проти того, щоб визнавати дійсними документи,
- які були видані на території ОРДЛО та Криму.
Російське громадянство, набуте мешканцями ОРДЛО, вважають злочином 11,5% опитаних. Картина щодо громадянства Росії, набутого в окупованому Криму, майже ідентична — 25,1% не готові визнати це громадянством; 9,9 % вважають це злочином.
Проживання на окупованих територіях, робота в закладах освіти не є чимось, що засуджується для переважної більшості українців, і половина (50,1%) опитаних згодні з тим, що не повинно бути жодних обмежень у правах для мешканців ОРДЛО та Криму після повернення територій під контроль України. Лише 9,8% вважають, що мешканці непідконтрольних територій мають бути обмеженими в виборчих правах, а 19,6% мають думку, що тим, хто мешкав на території Криму та ОРДЛО, треба буде пройти процедуру підтвердження громадянства.
Співпраця з окупаційними адміністраціями в Криму та ОРДЛО сприймається як кримінальний злочин більшістю (62,1%) опитаних. Серед дій, що засуджуються найбільше — зайняття керівних посад в у так званих органах влади (52,6%), або зайняття будь-яких посад в органах місцевого самоврядування в так званих «ДНР» / «ЛНР», Криму (43,8%) та службу в правоохоронних, судових органах так званих «ДНР» / «ЛНР» або Криму (48,7 %). Також 34,9 % готові вважати злочином строкову службу на території Криму та ОРДЛО.
Як відновити мир?
Серед найбільш важливих кроків на шляху до відновлення миру в Україні респондентами була вказана необхідність розробки національної стратегії припинення збройного конфлікту та відновлення миру (38,0%) та покращання інформування людей в Криму та ОРДЛО про події в Україні (25,6%). Частина опитаних (22,7%) вказали, що треба створювати можливості для діалогу зі звичайними людьми з Криму та ОРДЛО.
На думку великої частки опитаних (74,4%), ініціатором створення державного плану дій по переходу від стану збройного конфлікту до миру повинен стати Президент України.
Набагато менша кількість респондентів чекає цього від Кабінету Міністрів (31,0%) та Верховної Ради України (34,3%). Водночас кожен десятий українець (10,7%) не вважає за потрібне щось робити, поки не закінчиться збройний конфлікт, стільки ж респондентів (9,4%) не мають думки з цього приводу.
Отже, в усіх регіонах українці чітко усвідомлюють, що ми маємо єдиний міжнародний збройний конфлікт у Криму й на Донбасі, який спричинений збройною агресією РФ. «Ми бачимо, що значна частина українців оптимістична щодо повернення контролю над тимчасово окупованими територіями. Це дає нам імпульс працювати далі й так само з оптимізмом дивитися на нові майданчики та нові ініціативи, які запроваджуються Україною, зокрема ініціативу «Кримська платформа», – наголосив під час презентації дослідження постійний представник Президента в АР Крим Антон Кориневич.
Наталя Толуб